×

Parkhotel Kašperské Hory

 • Please select a date to see the proper prices!
 • With breakfast
The price has been calculated by the best price of the next 90 days.

Best offer

Best price of the next 90 days:
51.89  / person / night, with breakfast
Select date
Guaranteed best price
 • Instant confirmation
 • Free WiFi
 • Spoken languages: English, Czech, Slovak, German

Description of the accommodation:

Rooms, services The guests of Parkhotel Kašperské Hory may stay in nicely furnished, comfortable rooms in Kašperské Hory. You can find the exact list of services provided by Parkhotel Kašperské Hory (including those for extra fees) and the exact equipment of the rooms on the information sheet below and on the information sheet of the respective rooms.

Catering Rich and tasty breakfast will be served to you at the hotel every day, which is already included in the price of your stay. When reserving a room, you may also request half board as the preferred type of catering.

Payment The following methods are available to pay the reservation: cash, bank transfer.

Arrival, opening hours The earliest arrival time is 14:00, the latest time to leave the rooms is 10:00. English, German, Slovak and Czech languages are spoken by the personnel.

Náměstí 4 , Kašperské Hory, 34192 (Czech Republic)

I am Mariann, thank you for choosing RevNGo.com! Select date of your stay, then click on the "Reserve" button, it only takes 2 minutes.

If you need some assistance, feel free to contact me: info@revngo.com

Rooms

Hurry, the rooms are getting sold out quickly!

 • With breakfast
Twin Room Twin Room
max. 2 people
I'll check the available days and prices
Superior Twin Room with Shower Superior Twin Room with Shower
max. 2 people
I'll check the available days and prices
Standard Twin Room with Shower Standard Twin Room with Shower
max. 2 people
I'll check the available days and prices
Standard Twin Room with Shower Standard Twin Room with Shower
max. 2 people
I'll check the available days and prices
6.2
Appropriate
(based on 2 rating)
 • Staff:
  6
 • Comfort:
  7
 • Services:
  5
 • Accessibility:
  8
Rating 6.8
"Hotel patří k lepšímu standardu.Pokoje spíše průměrné.Nejde regulovat topení,takže v zimním období se pořád topí a je velké sucho.Snídaně výborné a kdo má polopenzi má výběr za 3 jídel,včetně polévky a zákusku. Kdo chce i obědvat,může si dát v Lovecké restauraci zvěřinové speciality na vynikající úrovni. Lázeňské procedury splnily účel,jen sauna vzhledem k úrovni hotelu nesplnila dané požadavky a navíc byla zpoplatněna."
Translation
- older couple
4 years ago
Rating 5.6
"Nebyli jsme spokojeni s úrovní ubytování ani nabídkou restaurace. Měli jsme zaplacený 2x pokoj Superior, ale po příjezdu nám bylo sděleno, že už dva pokoje tohoto typu nemají a dali nám malý apartmán. Tento apartmán tvořily dvě malé tmavé místnosti v podkroví s menší manželskou postelí. Protože je lůžko umístěné ve zkosené části, je jeden přístup do postele omezen a v noci při vstávání se neustále boucháte do hlavy. Toaletní mísa ( typ na zavěšení na zeď) je připevněna k podlaze, takže si sedáte jako na dětské WC. Pokud by v pokoji bydlela osoba pohybově omezená, nemá šanci toaletu používat. Nechápu, jak může být počítána cena všech apartmánů stejně, když je v nich neuvěřitelný rozdíl( stačí se podívat na fotografie na oficiálních stránkách hotelu). Pokoje Superior jsou velké, prostorné, koupelna je vybavena i bidetem. Když jsem vznesla na recepci námitky, bylo mi řečeno, že jsou plní a nedá se nic dělat, a že mi vlastně místo Superior dali dražší apartmán. Myslím si, že pokud hotel nemá požadované ubytování, má zákazníka na to upozornit a ten ať se pak rozhodne, zda tuto změnu akceptuje. Ne zrovna příjemným překvapením byla restaurace. Podávají se pouze jídla ze zvěřiny, výběr velice malý a ceny dost vysoké. Čekala jsem daleko více od hotelu, který si účtuje za pokoj 2 500,-Kč."
Translation
- older couple
4 years ago
Check-in
from 14:00 o'clock
Check out
until 10:00
Spoken languages
English, Czech, Slovak, German
Accepted currency
CZK (Kč)
Accepted card types
 • MasterCard
 • VISA
 • Diners Club
 • Amex